Blues Alive: Walter Wolfman Washington i mistři foukací harmoniky

Plnoletost letos oslaví největší středoevropský festival bluesové hudby Blues Alive, který proběhne od 14. do 16. listopadu tradičně v severomoravském Šumperku.

Hlavní hvězdou se stane kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington, jeden z největších současných představitelů neworleanské větve blues, rhythm’n’blues a funky. Letos sedmdesátiletý muzikant léta vedl kapelu slavného zpěváka Johnnyho Adamse, v 70. letech založil kapelu The Roadmasters, se kterou koncertuje dodnes. V neworleanských cenách Big Easy letos Washington získal ocenění za celoživotní hudební přínos a tamější primátor dokonce vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona. „O Washingtona jsme se snažili ze všech umělců, které ještě chceme do Šumperka přivézt, asi nejdéle. Až letos se nám podařilo sladit termíny. Jsme rádi, že si tento ‚dluh‘ budeme moci odškrtnout,“ říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. Kytarista uzavře program v sobotu 16. listopadu, o dva dny dříve vystoupí také v Kongresovém centru Zlín.

Oba hlavní večerní koncerty (15. a 16. listopadu, Dům kultury) proběhnou ve znamení foukací harmoniky. Poprvé se v Šumperku představí all stars projekt The Golden State – Lone Star Revue, kde kromě brilantních amerických kytaristů, Ansona Funderburgha a Little Charlieho Batyho, hraje vynikající harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel.

Stejný nástroj mistrně ovládají i hvězdy sobotního večera – Rick Estrin a britský Paul Lamb, kterého doprovodí rakouská formace The Roosevelt Houserockers, se kterou se poznal při své minulé návštěvě Šumperka. „Je pro nás ctí, že na našem festivalu vznikají podobné dlouhodobé projekty,“ doplňuje Vladimír Rybička. Další zajímavostí je, že Rick Estrin přijede s kapelou The Nightcats, jejíž šéfování převzal po Little Charliem Batym, který před několika lety odešel. „Naším přáním je zdržet Little Charlieho Batyho v Šumperku do soboty a zorganizovat třeba alespoň na jednu píseň společný jam session bývalých dlouholetých spoluhráčů,“ doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.
K dalším zajímavým jménům hlavních večerů patří například exotická mexická kytaristka a zpěvačka Tere Estrada, londýnská „pouliční“ skupina Heymoonshaker, která kombinuje kytaru a beatbox, Przytula & Kruk z Polska nebo Justin Lavash Duo z Velké Británie a ČR.

První den Blues Alive (14. listopadu) nabídne blues ze zemí Visegrádské čtyřky. Vystoupí například naše Druhá tráva, Los Agentos z Polska, Mystery Gang z Maďarska a „mimo čtyřku“ americký kytarista a producent Steve Walsh.

Blues na nejrůznější způsob bude slyšet v Šumperku nejen večer. V pátek odpoledne zahraje v Klášterním kostele slovenský Orchester Ivana Tomoviča, v sobotu proběhne v Domě kultury tematické odpoledne nazvané Blues není jen kytara, kdy vystoupí například Broken Harp nebo Michal Müller. Muzika nově ovládne H-Club. Do časných ranních hodin pak potrvají jam sessions ve foyer Domu kultury a v Pivnici Holba.

Tradičně se stanou součástí Blues Alive koncerty v polském Chorzówě, ve věznici Mírov i satelitní klubová vystoupení po celé ČR.

Jednotlivé vstupenky i permanentka jsou již v prodeji na www.bluesalive.cz, kde najdou zájemci přesný program, hudební ukázky i další informace.

Festival pořádá Blues Alive, s.r.o. pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje ing.Jiřího Rozbořila a senátora a starosty města Šumperka Mgr. Zdeňka Brože. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje, města Šumperk, Visegradského fondu, Velvyslanectví USA v Praze, Nadace ČHF a Nadace OSA.

Walter_Wolfman_Washington_mail

Leave a Reply