huOslavy 20. narozenin Rock for People se prodlužují o pražský koncert amerického pop-punkového tria Blink-182

Praha, 15. 5. 2014 – Bez této trojice by byl nejen hudební svět chudší o pořádnou dávku našlápnuté muziky, kterou zdobí chytlavé melodie a zároveň má i na žánr pop-punku nebývalý drajv. Americké trio Blink-182 se po dvou neúspěšných pokusech rozpoutat svou hudební smršť i mezi tuzemskými fanoušky vydává do Prahy potřetí. Své síly u jejich pražského vystoupení, které proběhne v pátek 15. srpna v pražské Tipsport Areně, spojily festivaly Rock for People a promotérská skupina Conspiracy.

 

blink182_2013_photo_smallKoncert Blink-182 bereme jako součást oslav letošních 20. narozenin Rock for People,“ říká Michal Thomes, jeden ze zakladatelů tohoto tradičního festivalu. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na největší hity kapely, výpravnou show i nějaká překvapení – sama kapela se totiž podle managementu na českou premiéru velmi těší.

 

Podle nadšených reakcí fanoušků na současné koncerty lze soudit, že kapela má i po více než 20 letech od svého zrodu, co nabídnout. To potvrzuje i jejich letošní headlinování na tak prestižních festivalech, jako jsou britský Reading & Leeds nebo maďarský Sziget.

 

Vstupenky v ceně 888 korun budou v předprodejích Ticketportal a Ticketpro od pátku 16. května (9:00), výhodněji si je budou moci pořídit návštěvníci Rock for People přes portál www.ticketsforpeople.cz.

 

Historie kapely se datuje do roku 1992, kdy se pod původním názvem Blink dali dohromady baskytaristu a zpěváka Mark Hoppus a kytarista a zpěvák Tom DeLonge. Po sporu se stejnojmennou irskou kapelou později k názvu přidali, prý naprosto náhodnou číselnou kombinaci, 182.

 

Rozverné trio bylo na hony vzdáleno představě spořádaného středoškolského souboru: „…užívali jsme si neskutečnou p…l, celý noci jsme trávili venku na skejtu. Házeli jsme zbytky jídla a drinků po sekuriťácích, kteří nás naháněli v obchodních centrech ve čtyři ráno, vlámávali jsme se do škol, kde jsme v noci hledali ty správný místa na skejt nebo jsme nahý sjížděli slalomem parkingy v San Diegu…“ vzpomíná zpěvák Tom DeLonge.

 

Důležitější než jejich skejtová alotria byl ale fakt, že kapela našla unikátní klíč, jak spojit punkovou údernost s originální a chytlavou melodií. V kombinaci s lascivní a dle slov kritiky „záchodovou“ tématikou v textech, tak namíchali výbušný koktejl, který chutná a přitahuje dodnes.

 

The New York Times i prestižní časopis The Village Voice je označují za nejvlivnější punkovou kapelu 90. let. Joel Madden, zpěvák a kytarista populárních Good Charlotte, vystihl kapelu trefně a stručně: „Když vám kdokoli v našem žánru řekne, že nebyl ovlivněn Blink-182, lže…“ K jejich odkazu se hlásí i nejmladší generace muzikantů, mezi jinými Mumford & Sons, Owl City, Waves nebo kanadská electro diva Grimes.

 

Skupina za dobu své existence natočila 6 studiových alb. Za vrchol kariéry Blink-182 se označuje období mezi léty 1998 až 2001, kdy vyšla nejvíce ceněná alba Enema of the State (1999) a Take Off Your Pants and Jacket (2001). Obě s prodeji kolem 15 miliónů kusů. Kapela natočila v roce 2003 ještě eponymní studiové album ceněné kritikou za nové, „dospělejší“ prvky, dané jistě i tím, že členové kapely se stali otci.

 

Otcovství, únava z cestování a zostřující se projevy „ponorky“ vedly k rozhodnutí vyhlásit v roce 2005 časově nespecifikovanou pauzu. Hoppus a Barker pokračovali ve spolupráci v projektu +44, DeLonge založil projekt Angels & Airwaves.

 

Všechny tři svedla zpět dohromady až tragická událost v roce 2008. Travis Barker byl jedním ze dvou přeživších letecké nehody, kde další 4 lidé, včetně jeho blízkého spolupracovníka, uhořeli. Setkání u Travisova lůžka na popáleninovém oddělení bylo prvním impulsem, který posléze v roce 2009 dovedl kapelu zpět na pódia. V roce 2011 se vrátili do studia (bohužel v době, kdy se poprvé měli objevit u nás) a vydali šesté řadové album Neighbourhoods a hned v roce 2012 EP Dogs Eating Dogs.

 

Členové Blink-182 dnes již pracují paralelně na svých sólových projektech a kooperacích. Tom DeLonge pokračuje s Angels & Airwaves, Mark Hoppus má novou kapelu Nothing and Nobody. Travis Barker sedí za bicími v superskupině Transplants a spolupracuje s mnoha zajímavými osobnostmi hip hopové a rockové scény, a to jako bubeník i producent.

Kapela jako celek se nicméně již delší dobu chystá natočit nové album. Na twitterovém účtu Marka Hoppuse se objevují první záznamy s hudebními nápady. Momentálně se hledá producent a studio. Ale to nejdůležitější je, že stále nedávají vydechnout davům nadšených fanoušků na festivalových i halových pódiích. A tak nezbývá než doufat, že bubeník Travis Barker stihne loď do Evropy (od své vážné letecké nehody totiž odmítá létat) a Blink-182 potěší letos v létě opět své evropské příznivce. A poprvé konečně také v Praze!


 

20. ročník Rock for People nabídne od 3. do 5. července v hradeckém Festivalparku osvědčenou kombinaci prověřených jmen a nových talentů doporučených evropskými showcasovými přehlídkami. Ze zahraničních interpretů jsou potvrzeni Manu Chao La Ventura (FR), Biffy Clyro (UK), Chase&Status (UK), Madness (UK), The Naked and Famous (NZ), Netsky LIVE (BE), Tom Odell (UK), Steven Seagal & Blues Band (US), Asian Dub Foundation (UK), The Strypes (UK), Molotov Jukebox (UK), School is Cool (BE), THePETEBOX (UK), The Afghan Whigs (US), We Came As Romans (US), Emmure (US), Holy Esque (UK) či Tricot (JP). Za českou hudební scénu jsou v současnosti potvrzeny kapely Lucie, Divokej Bill, Tata Bojs nebo Vypsaná fiXa

 

Aktuálně je v prodeji již třetí limitovaná edice vstupenek.  Ty lze v ceně 1 490 Kč zakoupit na www.ticketsforpeople.cz, ale pozor vstupenek je pouze 5000 ks. Po vyprodání edice budou vstupenky za cenu 1650 Kč. V prodeji jsou momentálně také vstupenky vázané na jméno za 1390 Kč. Více informací na www.rockforpeople.cz.