Rozhovor s Last Station nejen o novém albu a pozvánka na křest do Rock Café!

23. listopadu, 2014 Rozhovory

last sSeznamte se s českou pop-rockovou  kapelou Last Station, pocházející z Prahy, která se skládá z  čistě mužské sestavy:

David – zpěv/akustická kytara, Dan – kytara, Jan – baskytara, Kuba – bicí.

Last Station vznikli v roce 2008 a za těch pár let mají za sebou už hodně zajímavého, například ocenění z hudebních soutěží. Jmenujme alespoň pár:  vítěz Izun Music Challenge,  Starter 2010 a nejnovější Naděje Beatu za píseň Ona.

Dále natočení oficiálního videoklipu k songu Závislá,  vydání již druhého EP, první vyšlo minulý rok a nese název Vnímej, druhé Na dosah je ke koupi čerstvě od září.

Kapelu můžete také znát z vystoupení na vysoce prestižních festivalech jako nejznámější Rock for People, Sázava fest, Svět(láá..) fest. V nejbližších dnech, přesně v úterý 25.listopadu si můžete přijít poslechnout kapelu v akci při křtu zmiňovaného druhého alba Na dosah do klubu Rock Café v Praze.

Více o novém albu, hudebních soutěžích a hlavně co nového fanoušky čeká a nemine prozradila sama kapela v následujícím rozhovoru.

Tea: Dali jste se dohromady v záři před 5 lety, jak vznikl nápad na kapelu a název právě Last Station?

Dan: Dali jsme to dohromady už před šesti lety, v roce 2008, kdy já, bubeník Kuba a tehdejší zpěvák Sanal se seznámili přes hudební fórum a inzerát tehdejšího zpěváka Sanala. Všechny nás bavila hudba, kterou dělali Good Charlotte a Simple Plan a jím podobní, takže se dá říct, že v úplných začátcích jsme u nich hodně hledali inspiraci, ne však že bychom je kopírovali!! Co se názvu týče, je anglický i když mi zpíváme česky, je to právě proto, že ze začátku jsme zpívali anglicky kvůli Sanalovi,který nebyl Čech a angličtina mu byla o dost bližší.

Kuba: Název Last Station vymyslel bývalý zpěvák a nikdo neví proč:-). Název se líbil, tak nám zůstal až do teď.

Tea: Zúčastnili jste se mnoha hudebních soutěží a dokonce vyhráli, otevřely Vám soutěže bránu do hudebního světa? 

Dan:Hudební soutěže jsou kapitola sama pro sebe. Některé jsou super, snaží se kapelám opravdu pomoci, kapely vědí, že je to o nich a ne o výdělcích pro klub.

Honza: Určitě to smysl mělo… Třeba jsme od toho čekali trochu víc, ale na druhou stranu nejvíc se to projevilo na motivaci kapely – Je prostě skvělé, když se vám dostane takové odezvy právě od posluchačů, kteří většinou za těmi hlasy stojí, moc si toho vážíme.

David: Jde o to, že nám to dává sílu věřit, že to co děláme není vůbec špatný a líbí se to.


Tea: Šli byste ještě do nějaké hudební soutěže?

Honza: Do nějaké větší určitě ano 

Kuba: Ale už by jsme si určitě vybírali, podle toho, co nám soutěž nabídne do budoucna.

David: Mě třeba lákají mezinárodní soutěže.
10799384_10152812614424976_1614314640_n

Tea:  Máte za sebou druhé debutové album Na Dosah. Kde nahrávání probíhalo a máte z nahrávání nějaký zajímavý zážitek?

Dan: Nahrávali jsme mimo Prahu, přeci jen ještě nejsme profíci zaštítění stovkami sponzorů, děláme to zatím jako hobby a všechno platíme ze svého. Každopádně jsme šli do ověřeného studia Rápotice, kde jsme nahrávali už naše EPíčko.Z natáčení máme super zážitků plno, moc jich ale není publikovatelných, můžeme jen prozradit, že Honza z Rápotic (zvukař, produkční..) je stejný prase jako my, takže jsme si skvěle rozuměli, a album Na Dosah se často nahrávalo při sledování porna, proto má podle mě takovou šťávu 

David: Dane – to porno si sledoval hlavně ty 😀 takže veškerá kytara byla ovlivněna tím co zrovna sledoval :D. Zajímavých zážitku bylo celkem dost, třeba, že basák Honza zpíval karaoke, které o Vánocích budeme publikovat – je to opravdu zážitek. V písni V ulicích se netleskalo na začátku jen rukama ale i na holé spodní místa těla, takže si dokážete představit prostředí, ve kterém jsme nahrávali.

Kuba: Když jsme dorazili do studia nahrávat, zjistili jsme že nám chybí dost textů:-). Nezbývalo nic jiného než si sednout, dát hlavy dohromady a začít skládat. Myslím, že to byl slušný adrenalin dopisovat některé části i večer před nahráváním.

Honza: nejzajímavější zážitek pro mě, byla spolupráce s Honzou Homolou, kterého se zbytkem kapely Wohnout obdivuji od puberty.


Tea: Který song se každému z Vás nejvíc líbí a z jakého důvodu právě ten?

Dan: Já osobně mam nejraději Měsíc a V ulicích, nezajímá mě co se v jaké písničce hraje, nezajímá mě jestli je tam piáno nebo klavír, jestli se tam zpívá česky nebo mongolsky, jestli je to hiphop nebo metal. Mně jde vždy o jedinou věc, a to je pocit. Já osobně dělám muziku tak, že chci aby např. sloky vytvářeli určitý pocit, tak to tam prostě pak ve studiu nějak nahrajeme a když se to podaří je to skvělé. Co se týče EP Vnímej, tam právě písnička Vnímej má ve slokách snad nejlepší atmosféru, jakou jsme kdy dokázali vyjádřit.

David: za mě to jsou určitě Hvězdy. Víte jak to je s tím jídlem – co si uděláte sami chutná nejlépe. Baví mě ale i ostatní, vypíchl bych třeba Měsíc nebo Nitro.

Honza: Já osobně mam hodně rád píseň Na Křídlech a Prší – Jsou tak nějak mému srdci nejbližší, moc rád vzpomínám jak jsme s klukama v létě seděli venku pod pergolou a dávali dohromady text.

Kuba: Mně osobně se z celého alba líbí nejvíce Závislá. Je to hodně tím, že jsem si vzal na starosti text a ten jsem složil během hodiny ve studiu. Takže k té písni mám osobní vztah. Prostě mi postupně přirostla k srdci.


Tea: V nejnovějším klipu Závislá se vyskytujete na pódiu, máte nějaké rady, zkušenosti z natáčení koncertu v klipu?

Dan: Jasně, první rada zní: Nenatáčejte koncert v klipu, asi je to totiž náročný… My to tak taky neudělali, akorát mají lidi pocit, že je to opravdu živák. Ale myslím, že tím, že jsme si postavili vlastní sál, přesně podle toho jak jsme chtěli jsme dosáhli lepšího výsledku než kdybychom nahrávali koncert.. Samozřejmě velké díky patří kamarádům, kteří v místnosti o rozměrech asi 3×6 metrů museli vydržet asi dvě hodiny a bylo tam opravdu pořádný vedro.

David: Myslím, že je to tam všechny bavilo – pivo teklo proudem a hodili se všichni do pěkné nálady. Zkušenost je taková, že klip musí být stejně vymazaný, jako písnička samotná. Pokud chcete aby klip za něco stál, nedělejte jen koncertní video ale připojte tam děj a hlavně myšlenku. Je totiž velká pravděpodobnost, že Vám to kvůli tomu nevezmou do některých TV, jako se to stalo nám.

Honza: Při natáčení jsme tu píseň hráli třeba desetkrát s lidmi a bylo potřeba aby pařili a dělali co nejlepší atmosféru, což není vůbec jednoduché… Jistě trocha alkoholu atmosféru uvolní, ale my máme hlavně štěstí na fanoušky, kteří byli opravdu skvělí a neúnavní !! Patří jim velké díky.


Tea: Jaký klip bude další v pořadí? Bude v blízké době nebo tomu necháváte čas?

Dan: Je to jednoduchý jak facka, až budou peníze,bude i klip. Chceme kvalitu, takže i když jsme už měli možnost udělat další klip za opravdu hodně levno, řekli jsme ne – tohle nechceme.

David: Dan vystihl tuhle otázku dokonale. Rozhodně točit chceme, ale dokud nebudou peníze, nebudeme ani přesně vědět na kterou písničku.


Tea: Máte jako kapela nějaký hudební vzor zahraniční nebo český, se kterým byste si rádi zahráli na jednom pódiu?

Dan: Mám rád hudbu, která navozuje pocit.. Takže např. 30 second to Mars nebo Linkin Park (Castle of glass má atmosféru jak svině), dál mam rád Kid Rock, kterého bohužel v Evropě skoro nikdo nezná a on tedy ani nemá potřebu tady dělat koncerty. Ale co se týče českých kapel, asi se s klukama shodneme na Kryštofech a Mandrage a Imodium. A nenávisti ke Kabát-pivo-kultuře 😀 Jo, a nejradši bych si zahrál jako předkapela Celeste Buckingham.

Kuba: Má osobní srdcová záležitost je kapela Kryštof, kterou poslouchám už od jejich začátků. Pro mě je to nejlepší česká kapela.

Honza: Hudební vzor nevím. Jak již jsem naznačil, tak já mam moc rád Wohnout a právě s nimi bych si rád zahrál na jednom pódiu.

David: Tak já miluju dvě kapely, které mě dovedli k tomu, kde jsem dnes. Jsou to klasické ale přesto plné energie Blink 182 a Sum 41.Navíc na Sum41 mám rád propracovanost hudby, třeba na posledním albu SCREAMING BLOODY MURDER. Z domácí tvorby jsem si oblíbil Zrní, protože dělají úplně jinou hudbu než na co jsme zvyklí a je potřeba je poslouchat bez předsudků. Jak říká Dan, zaposlouchat se do atmosfér písní.


Tea: Na konec, vzkázali byste něco čtenářům a fanouškům, na co se můžou popřípadě těšit? Co je čeká a nemine?

Kuba: Určitě chci vzkázat čtenářům, aby chodili na koncerty a tím podporovali kapely.

Honza: Pokud jste nás neslyšeli, tak s tím něco udělejte! Jinak 25.11. Nás čeká křest již zmiňovaného alba v Rock Café, vstup je zdarma a je na co se těšit, krom nás vystoupí kapela Lety mimo a Winday. Kmotrem alba bude Honza Homola a možná si s námi i zazpívá, tak dorazte nás podpořit a užít si pořádný večer. Jinak sledujte náš Facebook a ostatní sítě, protože neustále se něco děje.

David: Sledujte náš web a facebook,protože u nás se pořád něco děje a jsme v tom trochu blázni – teď třeba vymýšlím, jak udělat online přenos koncertu z Rock Café. Běží nám soutěž o CD a odznáčky a navíc, jsem právě dopekl další perník na koncerty.

Tak na viděnou příště děti.

Sledujte kapelu na:

Facebook profil- www.facebook.com/laststationcz?fref=ts

Oficiální web- www.laststation.cz

Bandzone profil- www.bandzone.cz/laststation