Valašský špalíček vstupuje do čtvrté dekády

Multižánrový festival Valašský špalíček 2013 vstupuje do čtvrté dekády a Valašské Meziříčí bude ve dnech 20. až 22. června 2013 opět žít hudbou, divadlem i filmem. Na sedmi scénách se v průběhu tří dnů představí padesátka domácích a zahraničních kapel, hudebníků, písničkářů, zpěváků a divadel ze sedmnácti zemí světa.

Valašský špalíček zahájí ve čtvrtek 20. června v podvečer vernisáž výstavy vítězných snímků prestižní soutěže Czech Press Photo 2012, jíž hudebně doprovodí orchestr JazzZUŠák a soubor Drumatix meziříčské Základní umělecké školy Alfréda Radoka. Společně s nimi zahraje a zazpívá francouzská zpěvačka Céline Bossu. Večer se program přesune do Amfiteátru v parku zámku Kinských. Od osmé hodiny tu vystoupí Jaromír Nohavica a skvělý polský akordeonista a hráč na klavír Robert Kuśmierski.

Organizátoři festivalu na křižovatce žánrů letos přišli s několika změnami ve struktuře. Otevřená scéna na Náměstí ve Valašském Meziříčí v pátek nabídne kopřivnickou kapelu Hluční sousedé a trio amerického muzikanta Steva Walshe.

Hlavní programy proběhnou v areálu zámku Žerotínů, kde se ale budou nově střídat dvě venkovní scény. Dlouholeté návštěvníky Valašského špalíčku potěší scéna na druhém nádvoří zámku Žerotínů. Páteční večer bude v režii kapely Druhá tráva, jež se představí s romantikem české písničky Wabi Daňkem i ve standartní sestavě s Robertem Křesťanem a hostem Stevem Walshem. Barevnou hudbu černého kontinentu letos zastupují hvězdy Word music ze Senegalu, Malick Pathé Sow a Bao Sissoko. Na 31. ročníku Valašského špalíčku nebude chybět ani zástupce irské hudební scény. Letos se svou skupinou přijede „sběratelka“ výročních cen, písničkářka Cathy Davey.

První nádvoří nabídne kapely určené posluchačům současných hudebních směrů. Z Velké Británie přijedou hvězdy indie scény kapela British Sea Power, z Nového Zélandu zase zpěvačka a skladatelka Princess Chelsea. Svou účast na festivalu, musela z osobních důvodů bohužel zrušit dánská kapela VETO, kterou ale nahradili jejich krajané z kapely Turboweekend. Domácí hudební scénu zastoupí například tvůrci hitů Šrouby a matice či Františkovy lázně, plzeňští Mandrage.

Nezávisle na rytmu střídání venkovních scén festival nabízí i komornější koncerty. V M-klubu se mimo jiné představí rakouské trio Diver, maďarská hudební skupina Hangmás nebo producent Boris Carloff. V Blues Jazz Clubu U Zvonu vystoupí umělci z katalogu brněnských vydavatelství Indies Happy Trails, Indies Scope Records a Slnko Records z Bratislavy. Slovenské vydavatelství reprezentuje duo Romanika a brněnské etikety zastoupí Jednofázové kvasenie z Bratislavy, vydavatelská premiéra projektu Mucha, v níž se sešli hudebníci ze skupin Ty Syčáci, Budoár staré dámy a Květy, a objeví se tu i formace Petra Váši Ty Syčáci v plné sestavě.

Velký sál Kulturního zařízení nabídne v pátek kabaretní scénu. Zde vystoupí svérázný Angličan Joe Black a divadelní soubory Divadlo na cucky a Vosto5. jedinečné spojení hudby a filmu přichystá projekt Dikolson hraje Herolda v sobotním programu.

Vstupenky na tento kulturní svátek ve Valašské Meziříčí jsou v předprodeji v Turistickém informačním centru nebo online na vstupenkovém portálu Kulturního zařízení http://vstupenky.kzvalmez.cz. Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách Valašského špalíčku valasskyspalicek.kzvalmez.cz. Festival pořádá Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí za finanční podpory Ministerstva Kultury ČR a Města Valašské Meziříčí.

(smo)

M-klub ÚNOR

 

Komentáře

Žádné komentáře.

Buďte první s vašim komentářem!

Přezdívka:

Email:

Homepage:

Váš komentář:

Přidat komentář

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.