Valašský špalíček: Dvě tváře Afriky

Festival Valašský špalíček 2013 se ve Valašském Meziříčí uskuteční již tento týden od čtvrtka 20. do soboty 22. června. V dramaturgii je mnoho zajímavých, známých i méně známých kapel a hudebníků. Tradičně dává ve svém repertoáru prostor objevování a letošní ročník mimo jiné uvede i dva hudební protipóly starého kontinentu. Hudbu věrnou tradicím přivezou Malick Pathé Sow a Bao Sissoko ze Senegalu a modernější ráz naopak Dear Reader z Johannesburgu.

Dear ReaderDear Reader 1Malick Pathé Sow, zpěvák, muzikant a hráč na hoddu, pochází z velké rodiny výrobců nástrojů a hudebníků Laawbe. Je jedním z nejdůležitějších senegalských reprezentantů hudby kmene Fulani v Evropě a perfektního partnera si našel v griotovi kmene Mandinka Bao Sissokovi, hráči na koru. Z jejich vzájemného působení vzniklo album s názvem Aduna (Svět). Album je sice moderního rázu, ale věrné tradicím. Za zvuků afrických harf a louten vás v sobotu 22. června od půl sedmé večerní zavedou do poetického a tajemného světa.

Jakýmsi hudebním protipólem Malicka Pathé Sow a Bao Sissoka je v současné době sólový projekt Dear Reader, zpěvačky a skladatelky Cherilyn MacNeil z Johannesburgu.

V dubnu vydala nejnovější album pojmenované Rivonia, na kterém se inspirovala jedněmi z nejsložitějších a kontroverzních aspektů nedávné historie Jižní Afriky. Dokázala, že je možné vstoupit do neznámých a nepříjemných vod a díky důvěře ve výsledek se vyhecovat ke věcem, jež zkusil málokdo. Vzniklo tak ucelené album kladoucí více otázek než odpovědí pomocí kolekce magických, dramatických a srdceryvných písní. Dear Reader vystoupí závěrem pátečního programu (21. června) na prvním nádvoří zámku Žerotínů od 23.30 hodin.

Na festivalu Valašský špalíček vystoupí na 50 domácích a zahraničních kapel a muzikantů. Představí se například Mandrage, British Sea Power, Jaromír Nohavica, Princess Chelsea, Robert Křesťan a Druhá tráva, Wabi Daněk, Acollective, Turboweekend, Papalescu, Boris Carloff, Jananas, Jitka Šuranská, Hangmás, Diver, Ty Syčáci, Mucha, Čankišou a další. Vstupenky v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na vstupenky.kzvalmez.cz (poslední šance zakoupit vstupenky online je do středy 19. června 2013 17.00 hodin).

(smo)

Valašský Špalíček 2013

Komentáře

Žádné komentáře.

Buďte první s vašim komentářem!

Přezdívka:

Email:

Homepage:

Váš komentář:

Přidat komentář

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.