Již tradičně je předposlední červnový víkend ve Valašském Meziříčí ve znamení festivalu Valašský špalíček. Návštěvníci mohli vidět a slyšet hudbu mnoha mezinárodně uznávaných umělců. Letošní ročník, který dostal podtitul Folk & Beat Festival 2015 nabídl na třicet účinkujících z osmi zemí světa.
Festival otevřelo vystoupení kapely Etc… Vladimíra Mišíka, která letos slaví 40. narozeniny. Ve stejném duchu následovaly i další dva dny. Zavzpomínat na zlatou éru české beatové hudby tak mohli návštěvníci při vystoupeních Michala Prokopa & Framus Five, Michala Poláka z brněnské kapely Synkopy 61, nebo Karla Kahovce se skupinou George & Beatovens. Nemohli chybět ani slovenští umělci, zpěvák Pavol Hammel, kytarista Peter „Bonzo“ Radványi, či klávesový mág Marián Varga. Vystoupil také houslista Jan Hrubý, který zde koncertoval s Michalem Prokopem i se svou skupinou Kukulín.
V sobotu vystoupila britská rocková legendy The Pretty Things, která doslova ovládla scénu na I. zámeckém nádvoří a návštěvníkům nabídla devadesátiminutovou přehlídku nestárnoucích hitů. Jako vždy do Valmezu zavítali také irští hudebníci. S výborným emotivním vystoupením se představil Duke Special s bubeníkem Chipem Bayleym, poprvé zde zahrál dublinský písničkář Dylan Tighe a o půlnoci všechny roztančilo vystoupení dublinského projektu I’m Your Vinyl producenta a multiinstrumentalisty Kena McHugha.
V úžasné atmosféře M-klubu se linul také páteční bluesový večer se vzpomínkou na zesnulého kytaristu B. B. Kinga. Poctu bluesovému králi složili slovenští muzikanti Dura Turtev a Ivan Tomovič, Trio Deep in Blues Silvie Josifosky, Peter „Bonzo“ Radványi s Ľubošem Beňou i americký bluesman David Evans. Celý program zahájil Luboš Andršt, jediný český muzikant, který s B. B. Kingem hrál na koncertě. Sobota pak patřila alternativní hudbě v režii společnosti Indies Happy Trails Records.
Z meziříčských kapel jste mohli vidět skvělé vystoupení Mňágy na závěr prvního festivalového dne a sobotní program zahajíly kapely Ciment a Docuku. V M-klubu představila nové skladby Lucie Redlová a celý festival v neděli nad ránem zakončila mladá valmezská kapela The Dust
.
Valašský špalíček se mi moc líbil a těším se na další ročník.
Tomáš Babický